2025. április 30., szerda

Ava Reid: Lady Macbeth {Értékelés}

Sziasztok!

Ava Reid korábban már megnyert magának, ezért nem is volt kérdés, hogy olvasni szeretném az új könyvét is. Hálásan köszönöm a recenziós példányt az Anassa Könyveknek!

Adatok:
Kiadó: Anassa Könyvek
ISBN: 9786156507495
Oldalszám: 272
Fordító: Bosnyák Edit
Eredeti cím: Lady Macbeth
Megjelenési dátum: 2025. 04. 16.
Itt tudod megrendelni

Fülszöveg:
Ava Reid, A Tündérkirály rejtélyének sikerszerzője a legújabb regényében újragondolja Lady Macbeth-t, Shakespeare leghíresebb cselszövőjét, hangot, múltat és olyan erőt kölcsönözve neki, ami teljesen átformálja a férfiak által rákényszerített sorsát.
A Lady tudja, hogy azt beszélik róla, a tekintete az őrületbe kergeti a férfiakat.
A Lady tudja, hogy egy barbár skóthoz fogják feleségül adni, aki a hitvesi ágyban sem képes a gyengédségre.
A Lady tudja, hogy Macbeth ellenséges és gyanakvó udvarában a túléléshez szüksége lesz minden ravaszságára és titkos varázserejére.
A Lady ugyanakkor nem tudja, hogy a férje is sötét titkokat őriz. Nem tudja, hogy Macbeth-t páncélként védelmezik a jóslatok ahogy azt sem, hogy a saját varázsereje olyan erős és veszélyes, hogy fenyegetést jelent a fennálló világrendre nézve.
Hamarosan azonban mindenről tudomást fog szerezni.

Véleményem a borítóról:
Na, ez a borító igazán megvett kilóra! Annyira érdekes a koncepciója, már csak azért is, mert a neutrális tónusokból szinte kiugrik ez az erős rózsaszín cím. Nekem nagyon tetszik, élőben is jól néz ki.

A történetről és a szereplőkről:
Korábban még nem olvastam a Macbeth-et - ezt a Lady Macbeth elolvasása után pótoltam -, ezért nem tudtam, mire számítsak. Igaz, a gótikus hangulatot már előre borítékoltam, elvégre a szerző másik, magyar nyelven is megjelent könyve, A Tündérkirály rejtélye (értékelésem >>itt<< olvasható róla) is hasonló kaliberű olvasmány volt. Köszönöm az Anassa Könyveknek a recenziós példányt! :)

Főszereplőnk a 17 éves Roscille, egy természetfeletti képességgel rendelkező lány: egyetlen pillantásával képes manipulálni a férfiakat, ezért állandó jelleggel fátyol borul az arcára, hogy még véletlenül se tudjon visszaélni ezzel a tulajdonságával. Apja a barbár Macbeth-hez kényszeríti hozzá, Skócia egyik legerősebb és legtekintélyesebb személyéhez, akinek nem lehet és nem szabad nemet mondani. A férfi a legkevésbé sem a gyengédségéről és a szerethetőségéről híres, hovatovább a skót szokások teljesen eltérőek azoktól a normáktól, amikben Roscille nevelkedett, ezért főhősnőnkön keresztül megtapasztalhatjuk a túlélésért való küzdelmet egy rideg, kegyetlenséggel átszőtt világban.


Kár tagadni, Ava Reid kivételesen szépen és választékosan ír, ami a fordításban sem veszett el. Még a legdermesztőbb jeleneteket is esztétikusan írta le, emiatt pedig öröm volt olvasni magát a szöveget. Annyit viszont megjegyeznék, hogy a bő lére eresztett leírások olykor-olykor már elterelték a figyelmemet a lényeges cselekményről, ráadásul akadtak repetitív részek is, amik kizökkentettek. Több olyan pont is volt, mikor elvesztettem a fonalat és nemigen tudtam megítélni, hogy a szerző mit akar kihozni a művéből, pedig nem gondolom magamat egy buta olvasónak.

Ahogy korábban említettem, a Lady Macbeth elolvasása után sorra kerítettem az eredeti művet is, amiből ez az újragondolás született. Tetszett, hogy Reid milyen szemszögekből közelítette meg a drámát. Kifejezetten jót tett ez a feminista hangvétel, a női hatalom bemutatása és a túlélés, mint lényeges téma. Azt viszont nehezményeztem, hogy szinte egy pozitív férfi karaktert sem kaptunk, nagyjából minden pasi ellenségnek volt ábrázolva, márpedig a feminizmus nem jelent egyet azzal, hogy minden férfit utálni kéne, de ez nyilván az én személyes meglátásom, ami nekem elvett az élményből.

Top 3 kedvenc idézetem:
  1. "A bosszú nem egy kiürülő, fából készült kupa, hanem egy állandóan túlcsorduló, ékkövekkel díszített serleg."

  2. "Azt beszélik, hogy néhány emlék túlságosan visszataszító az emberi tudat számára ahhoz, hogy elviselje őket, éppen ezért ezek az emlékek tele vannak fekete lyukakkal, hogy a gyötrelmes részek ne vágják meg az embert újra és újra, mint az éles üvegszilánkok."

  3. "De mi értelme van a hazugságnak, ha senki nem figyel?"

Összességében: 3,5
A Lady Macbeth kétségkívül nem egy mindennapi történet; a történelmi és gótikus irodalom szeretőinek igazi csemege lesz ez a Shakespeare-újragondolás. Imádtam a hangulatát, ezt a sötét, intrikával átszőtt világot, de nem tagadom, hogy kicsivel többet vártam ettől a regénytől. Ava Reid még mindig szépen ír, de most valahogy felszínesnek éreztem ezt az alkotását, hiába ütötte fel a fejét több mély téma is - gondolok itt a nők helyzetére, Roscille túlélési törekvéseire és az elhintett feminizmusra egy alapvetően férfiközpontú világban és korszakban.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése